Go to content

Menopauza w pracy

Kobiety w wieku okołomenopauzalnym stanowią najszybciej rosnącą grupę osób pracujących zawodowo, a okres menopauzy często przypada na najlepszy moment ich kariery. Przez dolegliwości wiele kobiet odchodzi lub poważnie rozważa odejście z pracy, a to poważna strata i dla nich samych, i dla pracodawcy. W nowoczesnym, dążącym do równości i wspierania pracowników i pracowniczek miejscu pracy menopauza powinna być tematem podejmowanym bez wstydu.

Dobrze zarządzana firma może i powinna być przyjaznym miejscem pracy dla kobiet w czasie menopauzy.

Jeśli jesteś dobrym pracodawcą, to w Twojej organizacji panuje świadomość społeczna; kobiety mogą powiedzieć o trudnościach związanych z menopauzą, mając pewność, że w atmosferze współpracy zostaną podjęte odpowiednie działania wspierające. W tworzenie takiej kultury organizacji powinni angażować się wszyscy: pracodawca, kadra zarządzająca, dział zasobów ludzkich oraz sami pracownicy.

Beata Rorant, Dyrektor Departamentu Zdrowia, Pracodawcy RP

Oto kilka sposobów, jak wspierać kobiety w okresie okołomenopauzalnym w pracy.

  • Zapraszaj do rozmowy. Przede wszystkim stwórz przestrzeń do dyskusji i edukacji o menopauzie. Organizuj spotkania, szkolenia lub webinary uświadamiające, czym jest menopauza i jak wspierać kobiety w tym czasie. Zachęcaj do udziału lub wysłuchania także mężczyzn. Możesz zaprosić ekspertkę, żeby poprowadziła takie spotkanie.
  • Twórz plany. W wielu firmach istnieją już programy mające na celu zwiększenie świadomości wokół zdrowia psychicznego – możesz się na nich wzorować, tym bardziej, że temat psychologii i wypalenia zawodowego jest również obecny w menopauzie. Dobrym pomysłem jest wdrożenie konkretnej polityki/strategii wspierania kobiet w tym czasie tak, by każda osoba w organizacji miała do niej dostęp i mogła się na nią powołać.
  • Dawaj przykład. Kluczową rolę odgrywa podejście osób na stanowiskach menedżerskich – to one mogą jako pierwsze zauważyć trudności doświadczane przez pracowniczki i być otwarte na poruszenie z nimi tematu potrzebnych środków zaradczych, np. dostosowania nakładu pracy do aktualnych możliwości.
  • Bądź elastyczny_a. Praca w godzinach dostosowanych do możliwości i potrzeb jest znaczącą pomocą, na przykład, kiedy kobieta przechodząca menopauzę doświadcza problemów ze snem i jej funkcjonowanie jest znacznie lepsze po południu/wieczorem. Możliwość pracy hybrydowej lub częstszej pracy z domu jest dużym udogodnieniem dla komfortu kobiet doświadczających objawów menopauzy.

Traktuj kwestię menopauzy z empatią, nie jako temat tabu, a normalny etap życia. Nie bagatelizuj objawów, nie wyśmiewaj ich. Sposób, w jaki podchodzisz do tego tematu, ma bezpośrednie przełożenie na komfort kobiet pracujących z Tobą, kulturę miejsca i Waszą efektywność jako zespołu.

Wiem, że teoretycznie mam teraz najlepszy zawodowo czas, ale cały mój rozchwiany organizm jakby uparł się, żeby działać przeciwko mnie. Z jednej strony chciałabym odpuścić, przeczekać to. Z drugiej wiem, że jeśli tak zrobię, to pewnie już nie awansuję.

Ania

Aga Chabrzyk, przedsiębiorczyni, coach: Kobiety w wieku okołomenopauzalnym często w korporacjach powątpiewają w siebie. W Polsce nadal stawia się chętniej na młodych ludzi, więc zaczynają pojawiać się u nich myśli „czy ja wciąż tu pasuję, czy nie wymienią mnie na kogoś o pokolenie młodszego”? Dojrzałość to atut jesteśmy bardziej świadome, wnosimy do zespołu całą swoją wiedzę, kompetencje i wieloletnie doświadczenie. A gdyby firmy otwarcie zaczęły wspierać kobiety w czasie menopauzy? Łatwiej byłoby nam przejść przez ten etap życia w dobrej formie i zdrowiu, czyli także z korzyścią dla pracodawcy.

Przestrzeń, w której pracujemy również ma wpływ na samopoczucie:

  • W biurze typu open space trudniej o dopasowanie temperatury do swoich potrzeb. Jeśli jest taka możliwość, warto upewnić się, że jest dostępne mniejsze pomieszczenie z regulowaną temperaturą (wiatrak, uchylane okno, oddzielnie sterowana klimatyzacja), gdzie można przejść na czas uderzeń gorąca. Mniejsze, osobne pokoje pozwalają też na pracę w odosobnieniu i lepsze skupienie, kiedy doświadczamy spadku koncentracji lub tzw. mgły mózgowej, obecnej czasem w okresie okołomenopauzalnym.
  • Zapewnij dostęp do pomieszczenia gwarantującego prywatność. Pozwoli to np. na przebranie się w przypadku wzmożonego pocenia się.
  • Zadbanie o odpowiednie opcje żywieniowe to także forma wsparcia dla pracowniczek okresie okołomenopauzalnym. Warto rozważyć różnorodność oferowanych w miejscu pracy przekąsek i posiłków, aby uwzględniały potrzeby zdrowotne kobiet w tym czasie.

Ilona: Dla mnie najgorsze były problemy ze snem. Każdej nocy przerzucałam się z boku na bok, nie mogłam zasnąć, rano wstawałam z łóżka i próbowałam jakoś funkcjonować w pracy. W końcu poprosiłam o redukcję etatu, bo wiedziałam, że dłużej po prostu tak nie pociągnę, muszę się sobą zaopiekować.

Basia: Kiedy przychodziły uderzenia gorąca, wydawało mi się, że wszyscy to po mnie widzą to było jak przeszycie prądem, byłam przekonana, że nagle robię się cała czerwona. Nie wyobrażałam sobie poruszyć tematu menopauzy przy kolegach z pracy, zwyczajnie się krępowałam.

Aleksandra Laudańska, MamenoLife: Wsparcie w miejscu pracy kobiet przechodzących transformację menopauzalną to nie tylko akt ludzkiej empatii – to działanie korzystne z punktu widzenia przyszłości biznesu. Kiedy organizm kobiety przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości hormonalnej, doświadcza ona przypływu sił – tzw. postmenopauzalnej werwy. Kobiety, które przeszły menopauzę, są bardzo skuteczne, odporne i zaangażowane, podejmują też korzystne decyzje, bazując na swoim długim doświadczeniu.