Menopauza w pracy
Kobiety w wieku okołomenopauzalnym stanowią najszybciej rosnącą grupę osób pracujących zawodowo, a okres menopauzy często przypada na najlepszy moment ich kariery. Przez dolegliwości wiele kobiet odchodzi lub poważnie rozważa odejście z pracy, a to poważna strata i dla nich samych, i dla pracodawcy. W nowoczesnym, dążącym do równości i wspierania pracowników i pracowniczek miejscu pracy menopauza powinna być tematem podejmowanym bez wstydu.
Dobrze zarządzana firma może i powinna być przyjaznym miejscem pracy dla kobiet w czasie menopauzy.
Jeśli jesteś dobrym pracodawcą, to w Twojej organizacji panuje świadomość społeczna; kobiety mogą powiedzieć o trudnościach związanych z menopauzą, mając pewność, że w atmosferze współpracy zostaną podjęte odpowiednie działania wspierające. W tworzenie takiej kultury organizacji powinni angażować się wszyscy: pracodawca, kadra zarządzająca, dział zasobów ludzkich oraz sami pracownicy.
Beata Rorant, Dyrektor Departamentu Zdrowia, Pracodawcy RP
Oto kilka sposobów, jak wspierać kobiety w okresie okołomenopauzalnym w pracy.
- Zapraszaj do rozmowy. Przede wszystkim stwórz przestrzeń do dyskusji i edukacji o menopauzie. Organizuj spotkania, szkolenia lub webinary uświadamiające, czym jest menopauza i jak wspierać kobiety w tym czasie. Zachęcaj do udziału lub wysłuchania także mężczyzn. Możesz zaprosić ekspertkę, żeby poprowadziła takie spotkanie.
- Twórz plany. W wielu firmach istnieją już programy mające na celu zwiększenie świadomości wokół zdrowia psychicznego – możesz się na nich wzorować, tym bardziej, że temat psychologii i wypalenia zawodowego jest również obecny w menopauzie. Dobrym pomysłem jest wdrożenie konkretnej polityki/strategii wspierania kobiet w tym czasie tak, by każda osoba w organizacji miała do niej dostęp i mogła się na nią powołać.
- Dawaj przykład. Kluczową rolę odgrywa podejście osób na stanowiskach menedżerskich – to one mogą jako pierwsze zauważyć trudności doświadczane przez pracowniczki i być otwarte na poruszenie z nimi tematu potrzebnych środków zaradczych, np. dostosowania nakładu pracy do aktualnych możliwości.
- Bądź elastyczny_a. Praca w godzinach dostosowanych do możliwości i potrzeb jest znaczącą pomocą, na przykład, kiedy kobieta przechodząca menopauzę doświadcza problemów ze snem i jej funkcjonowanie jest znacznie lepsze po południu/wieczorem. Możliwość pracy hybrydowej lub częstszej pracy z domu jest dużym udogodnieniem dla komfortu kobiet doświadczających objawów menopauzy.
Traktuj kwestię menopauzy z empatią, nie jako temat tabu, a normalny etap życia. Nie bagatelizuj objawów, nie wyśmiewaj ich. Sposób, w jaki podchodzisz do tego tematu, ma bezpośrednie przełożenie na komfort kobiet pracujących z Tobą, kulturę miejsca i Waszą efektywność jako zespołu.
Wiem, że teoretycznie mam teraz najlepszy zawodowo czas, ale cały mój rozchwiany organizm jakby uparł się, żeby działać przeciwko mnie. Z jednej strony chciałabym odpuścić, przeczekać to. Z drugiej wiem, że jeśli tak zrobię, to pewnie już nie awansuję.
Ania
Aga Chabrzyk, przedsiębiorczyni, coach: Kobiety w wieku okołomenopauzalnym często w korporacjach powątpiewają w siebie. W Polsce nadal stawia się chętniej na młodych ludzi, więc zaczynają pojawiać się u nich myśli „czy ja wciąż tu pasuję, czy nie wymienią mnie na kogoś o pokolenie młodszego”? Dojrzałość to atut – jesteśmy bardziej świadome, wnosimy do zespołu całą swoją wiedzę, kompetencje i wieloletnie doświadczenie. A gdyby firmy otwarcie zaczęły wspierać kobiety w czasie menopauzy? Łatwiej byłoby nam przejść przez ten etap życia w dobrej formie i zdrowiu, czyli także z korzyścią dla pracodawcy.
Przestrzeń, w której pracujemy również ma wpływ na samopoczucie:
- W biurze typu open space trudniej o dopasowanie temperatury do swoich potrzeb. Jeśli jest taka możliwość, warto upewnić się, że jest dostępne mniejsze pomieszczenie z regulowaną temperaturą (wiatrak, uchylane okno, oddzielnie sterowana klimatyzacja), gdzie można przejść na czas uderzeń gorąca. Mniejsze, osobne pokoje pozwalają też na pracę w odosobnieniu i lepsze skupienie, kiedy doświadczamy spadku koncentracji lub tzw. mgły mózgowej, obecnej czasem w okresie okołomenopauzalnym.
- Zapewnij dostęp do pomieszczenia gwarantującego prywatność. Pozwoli to np. na przebranie się w przypadku wzmożonego pocenia się.
- Zadbanie o odpowiednie opcje żywieniowe to także forma wsparcia dla pracowniczek okresie okołomenopauzalnym. Warto rozważyć różnorodność oferowanych w miejscu pracy przekąsek i posiłków, aby uwzględniały potrzeby zdrowotne kobiet w tym czasie.
Ilona: Dla mnie najgorsze były problemy ze snem. Każdej nocy przerzucałam się z boku na bok, nie mogłam zasnąć, rano wstawałam z łóżka i próbowałam jakoś funkcjonować w pracy. W końcu poprosiłam o redukcję etatu, bo wiedziałam, że dłużej po prostu tak nie pociągnę, muszę się sobą zaopiekować.
Basia: Kiedy przychodziły uderzenia gorąca, wydawało mi się, że wszyscy to po mnie widzą – to było jak przeszycie prądem, byłam przekonana, że nagle robię się cała czerwona. Nie wyobrażałam sobie poruszyć tematu menopauzy przy kolegach z pracy, zwyczajnie się krępowałam.
Aleksandra Laudańska, MamenoLife: Wsparcie w miejscu pracy kobiet przechodzących transformację menopauzalną to nie tylko akt ludzkiej empatii – to działanie korzystne z punktu widzenia przyszłości biznesu. Kiedy organizm kobiety przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości hormonalnej, doświadcza ona przypływu sił – tzw. postmenopauzalnej werwy. Kobiety, które przeszły menopauzę, są bardzo skuteczne, odporne i zaangażowane, podejmują też korzystne decyzje, bazując na swoim długim doświadczeniu.