Przedsłowie
Instrukcja powstała, żeby wspierać wszystkie kobiety, które przechodzą menopauzę, i te, które czują, że aktualnie doświadczane przez nie objawy mogą być z nią związane. Powstała także z myślą o osobach, które po prostu chcą się lepiej przygotować do tego etapu: czy dla siebie samych, czy po to, by wiedzieć, jak wspierać bliskie sobie kobiety.
Instrukcja jest wynikiem wielu godzin rozmów z osobami, którym zależało, aby przekazać dalej swoją wiedzę i wsparcie. Stworzyłyśmy ją wspólnie z kobietami, które podzieliły się z nami swoim doświadczeniem menopauzy, oraz z ekspertkami zajmującymi się wspieraniem osób na tym etapie życia. Zależało nam także, by uwzględnić w Instrukcji perspektywę bliskich kobiet będących w okresie menopauzalnym oraz ich bezpośredniego otoczenia – stąd rozdział poświęcony menopauzie w relacjach i w miejscu pracy.
O Instrukcji myślimy jak o przyjaciółce, która już przeszła drogę, którą masz przed sobą. Dzieli się z Tobą wiedzą, doświadczeniem, podpowiada możliwości działania tak, żebyś mogła nawigować przez ten etap jak najlepiej dla siebie. W instrukcji posługujemy się umownie terminami „menopauza” i „okres menopauzalny” na określenie całości objawów związanych z różnymi etapami transformacji menopauzalnej.
Perimenopauza (peri – wokoło) to czas zbliżania się do menopauzy – wygaszania aktywności jajników.
Menopauza to ostatnia miesiączka w życiu. Możemy to stwierdzić tylko wstecz, a dokładniej, kiedy minie od niej 12 miesięcy. Transformacja menopauzalna obejmuje oba te etapy. Postmenopauza to czas następujący po menopauzie.
Instrukcja jest przeznaczona dla wszystkich osób doświadczających menopauzy, także tych, u których wystąpiła przedwcześnie, w następstwie choroby, zabiegu chirurgicznego, chemioterapii, farmakoterapii.